در صنعت تهویه مطبوع ، دستگاه هواساز به عنوان تامین کننده هوای مطلوب و مورد رضایت مصرف کنندگان از جایگاه خاصی برخوردار می باشد .

درباره دستگاه هواساز می توان به این نکته اشاره کرد که امروزه در هر منطقه ای از دنیا و در آب و هواهای مختلف می توان هوای مطبوع که در سطح آسایش افراد باشد ایجاد نمود . برای این منظور لازم است محاسبات هواساز با توجه به شرایط منطقه نصب انجام گیرد . به عنوان مثال در مناطق سردسیر که دمای هوا به چندین درجه زیر صفر می رسد جهت گرمایش باید مشخصات دقیقی داشته باشیم .
محاسبات هواساز با توجه به تجهبزات به کار رفته در آن دارای پارامتر های مختلفی می باشد . تجهیزاتی که در دستگاه هواساز وجود دارد عبارتند از : فن ، کویل های گرمایشی و سرمایشی ، رطوبت زن ، فیلتر و تجهیزات کنترل کننده . برای کنترل رطوبت محیط تهویه شونده در هواساز از رطوبت زن استفاده می شود . در مواردی که هوای محیط شرجی باشد باید از سیستم های تراکمی در کارکرد هواساز ها بهره برد و به کار بردن سیستم های تبخیری امکان پذیر نیست .
محاسبات هواساز از نوع تراکمی بر مبنای ظرفیت کمپرسور و حجم هوا دهی است . البته دستگاه هواساز می تواند به طور مستقل تولید سرمایش کند و یا به وسیله ارتباط با دستگاه چیلر این کار را انجام دهد .

انتقال هوا از هواساز به فضاهای مورد نظر توسط کانال انجام می گیرد و ابعاد کانال ها نقش تعیین کننده ای در محاسبه ظرفیت فن دستگاه هواساز دارد . همچنین سرعت و حجم هوای عبوری می بایست در محاسبات هواساز در نظر گرفته شود .

در هواساز های هایژنیک به دلیل استفاده از فیلتر های مختلف از جمله فیلتر کیسه ای و هپا ، میزان افت فشار فن دستگاه افزایش می یابد که باید در محاسبات لحاظ شود . همچنین میزان افت فشار در طول مسیر کانال های مرتبط با هواساز ، در محاسبه قدرت فن تعیین کننده است .

محاسبات هواساز
هرچه محاسبات دقیق تر انجام شود ، بازدهی بالا رفته و کیفیت هوای تامین شده مطلوب تر خواهد بود . کاربرد تجهیزات کنترل کننده مانند اینورتر و ترموستات در دستگاه هواساز می تواند راهکار خوبی برای بهینه سازی دستگاه و کاهش مصرف انرژی باشد .
شرکت تهویه سارآفرین با بهره گیری از نرم افزارهای به روز و پیشرفته در صنعت تهویه مطبوع و محاسبات دقیق جهت تعیین ظرفیت و سایر مشخصات دستگاه ها ، تولیدات خود را در زمینه هواساز های پیشرفته و متناسب با شرایط آب و هوایی هر منطقه به مشتریان خود ارائه می دهد .

source

دیدگاهتان را بنویسید