در اصطلاح دستگاه اگزاست فن از یک فن تشکیل شده که هوا را مکیده و آن را از محیط خارج می کند.به نوعی می توان عنوان کرد که اگزاست فن در واقع دستگاهی برای تخلیه هوا به محیط خارج است.می توان یکی از ساده ترین و عمومی ترین این دستگاه را در هر آشپزخانه ای دید. هوا کش های آشپزخانه و یا هودها نوعی اگزاست فن ساده هستند که وظیفه مکیدن هوا و تخلیه آنرا بر عهده دارند.در مدل های صنعتی اما عمل مکش با قدرت های بسیار بالایی انجام می گردد و این عمل لازمه ان است که دستگاه فوق از پره های بسیار قدرتمندی تشکیل شده باشد.
اگزاست فن ها در دو مدل گردش هوا و یا خروج هوا دسته بندی نمود.در مدل های گردشی بدین صورت است که هوا ابتدا فیلتر شده و بعد از اینکه به صورت کامل پاک شد دوباره به محیط باز خواهد گشت.
در مراکز درمانی نظیر بیمارستانها و کلینیک ها با توجه به ملاحظات زیست محیطی،لازمست هوای تخلیه شده توسط اگزاست فن،از بسترهای گوناگونی از فیلتر ها عبور و سپس به محیط بازگردانده شوند.
در اتاق هایی که به اتاق تمیز معروف هستند برای اینکه همشه هوا پاک و عاری از هرگونه آلودگی باشد باید به دقت از یک هوا ساز و یک اگزاست فن استفاده شود.در این گونه اتاق ها هوا ابتدا توسط هواساز فیلتر شده و به هوایی کاملا پاک مبدل می گردد و وارد محیط اتاق می شود و سپس توسط اگزاست فن مکیده شده و از اتاق خارج می گردد.این گردش هوا موجب پاک شدن هوای محیط مرود استفاده میگردد.
می توان در یک تقسیم بندی ساده دستگاه های اگزاست فن را به سه دسته سقفی و آکسیال و یوتیلیتی تقسیم کرد.در مورد نوع فن این دستگاه ها می توان در یک تقسیم بندی انها را در دو مدل آکسیال و یا سانتریفیوژ قرار داد.

انواع اگزاست فن

شرکت سارآفرین تولید اگزاست فن های مختلف را صورت می دهد. اگزاست فن های موجود در سه تیپ سقفی، آکسیال و یوتیلیتی میباشند. از لحاظ نوع فن، اگزاست فن ها می توانند دارای فن آکسیال و یا سانتریفیوژ باشند. فن ها معمولا یک طرفه و بکوارد و فوروارد هستند.

نقش اگزاست فن ها زمانی بیشتر مشخص می گردد که ایجاد هوایی پاک و شرایط مناسبی برای زندگی انسان ها در محیط پیرامون فراهم می کند.اهمیت تهویه هوا همیشه برای بشر بسیار مهم بوده است. می توان برای پی بردن به این موضوع نگاهی به بادگیر های یزد انداخت که در واقع همان کار هواکش های امروزی را انجام می دهند.همچنین می توان به ساخت انواع سیستم های تهویه در دوران انقلاب صنعتی اشاره کرد.اما امروزه با پیشرفت های زیادی که در این صنعت انجام شده شاهد هستیم که اگزاست فن ها در تمامی بخش ها در حال استفاده هستند.از کارهای صنعتی بزرگ و کوچک گرفته تا در منازل و محیط های مسکونی و شخصی.

– فن سانتریفیوژ Exhaust & Centrifugal Fan
• طرح گبهارد آلمان
• فن فوروارد Forward
• فن بکوارد Backward
• ظرفیت های تهویه مطبوع و تهویه صنعتی ( فوق بزرگ (

اگزاست فن - فن سانتریفیوژ ( رادیال )

 

اگزاست فن - فن سانتریفیوژ ( رادیال )

 

اگزاست فن - فن سانتریفیوژ ( رادیال )

اگزاست فن - فن سانتریفیوژ ( رادیال )

اگزاست فن - فن سانتریفیوژ ( رادیال )

کلمات کلیدی :

هواساز

هواساز خانگی

تعمیر برج خنک کننده

اگزاست فن

فن کویل کانالی

ایر واشر خانگی

برج خنک کننده

برج خنک کننده فایبر گلاس

دیدگاهتان را بنویسید