هواساز هایژنیک در واقع نوعی هواساز با قدرت فیلتر کنندگی بالا می باشد و برای محیط هایی که وجود کمترین غبار در هوا ایجاد مشکلات عدیده می نماید استفاده می شود.
به مکانی که آلودگی فضایش از نظر گرد و غبار و میکروارگانیزمها و ذرات معلق در هوا  کنترل شده است ، اتاق تمیز می گویند.در اتاق تمیز میزان آلودگی را بر اساس تعداد ذرات با برزگترین مقدار سنجیده می شود.

تهویه سار آفرین طراح و تولید کننده انواع هواساز خانگی و آپارتمانی ، طراحی برج خنک کننده و تمامی سیستم های تهویه مطبوع صنعتی و خانگی.

 

کاربرد هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک در یک سیستم تهویه مطبوع اتاق تمیز باید بتواند دما ، طوبت و درجه تمیزی و همچنین اختلاف فشار نسبی مورد نظر را ایجاد کند.
در یک اتاق تمیز سیستم تهویه مطبوع و هواساز های مربوط به آن باید بتوانند تمام آلودگی را به بیرون انتقال دهند و همچنین از ورود آلودگی به محیط آن جلوگیری نمایند که این موضوع به مسائلی همچون نوع فیلترهای هواسازها و همچنین به تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت و نحوه آرایش خطوط جریان هوا مربوط است.

سیستم تهویه مطبوع به وسیله تعداد مناسب تعویض هوا در ساعت پارامترهای مانند دما ، رطوبت را کنترل کرده و ذرات موجود در هوا را تا جایی که مورد نیاز است کم می کند.

هواساز هایژنیک

اتاق تمیز و هواسازهای مربوط به آن (هواساز هایژنیک) کاربردهای مختلفی دارند

برای اتاق تمیز محیط های مکانیک دقیق ، میکرو الکترونیک ، نظامی ، فضایی ، صنعتی ، تحقیقاتی ، پزشکی ، دارویی ، اپتیک ، فرآورده های شیمیایی ، بیولوژی و فویل و فیلم از هواسازها و فیلترهای اولپا و هپا که می توانند ذرات تا قطر 16/0 میکرون را جذب کنند استفاده می شود که هواساز هایژنیک در این مواقع نقش مهمی را ایفا می کند..
اتاق تمیز به آدمی قدرت داده تا روی DNA و RNA ، سیستم ژنتیکی نه تنها انسان بلکه امور ژنتیکی حتی غلات فعالیت داشته باشد.در طول سالهای آخر سده بیستم میلادی کارشناسان و پژوهشگران کشورهای مختلف مشاهده کردند که در جریان تولید و کار مشکلاتی وجود دارند که همیشگی نیستند ولی بر کیفیت تولیدات آنها اثر می گذارند.

با تحقیقاتی که انجام شد این نتیجه حاصل شد که مواقعی که گرد و غبار بیشتر است و یا نفرات زیاد هستند این اتفاق می افتد از این رو به فکر ایجاد کلین روم و اتاق تمیز با هواسازهای مخصوص به خود افتادند.
اتاق تمیز و هواسازهای مربوط به آن کاربردهای فراوانی دارند که از جمله مهم ترین آنها می توان به خط تولید گوشت های پخته (کنسروها)، خطوط تولید ماست ، تولید کره ، صنایع غذایی همچون تولید پنیر و پنیر خامه ای،خط تولید آب معدنی و نوشابه ها ، در بسته بندی نان و دیگر مواد غذایی اشاره کرد.
اتاق های تمیز در صنعت هم جایگاه مهمی دارند از جمله در صنعت الکترونیک ، ابزار دقیق مانند ژیروسکوپ ، راکت ، ساعت ، دستگاه های اندازه گیری ؛ بلبرینگ ها ، اپتیک ؛ تولید لیزر و نیمه هادی ها همچنین به عنوان نمونه موتور ساعت ها در فضای اتاق تمیز ساخته می شود.
همچنین صنایع داروسازی نیز محل استفاده کلین روم است مانند آمپول پرکنی ، میکروب شناسی، تولید آنتی بیوتیک ها ، و باقی داروها.در صنایع پزشکی در مواردی همچون مهندسی ژنتیک یا در بخش کشاورزی از جمله تولید قارچ خوراکی و در نهایت در صنایع نظامی و موشکی و هواپیمایی و سیستم های ناوبری نیز اتاق تمیز (کلین روم) به همراه هواساز هایژنیک مورد استفاده در آن کاربرد دارند.
از لحاظ سازمان جهانی تعریف اتاق تمیز این است که اتاف تمیز مکانی است که غلظت ذرات موجود در هوای آن در کنترل بوده و کمترین میزان ورود و تولید و نگهداری ذرات را در داخل اتاق داشته باشد و همچنین فاکتورهای دیگر مانند فشار و رطوبت در آن کاملا در دست کنترل باشد و در استفاده از هواساز هایژنیک باید پارامترهای مربوط به هر محیط بطور جداگانه در هواساز.

سایر لینک های سایت:

تعمیرات هواساز خانگی هواساز خانگی هواساز آپارتمانی برج خنک کننده فایبر گلاس برج خنک کننده چیلر مینی چیلر برج خنک کننده بتنی

دیدگاهتان را بنویسید